LG 50US340C0UD 50” UHD Commercial TV
LG 50US340C0UD 50” UHD Commercial TV is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
- W-9 Available Upon Request
- Brightness (Typ.): 400 nits
- WOL (Wake on LAN)
- Welcome Screen
- Crestron Connected® (Network-based)
- USB Cloning & Auto Playback
- Non Wi-Fi Model
High Picture Quality
With the ultra HD resolution, the LG 50US340C 50" series makes the color and details vivid and realistic. The 4K Upscaler automatically upgrades FHD content to UHD quality through the upscaling process. Moreover, the US340C series can deliver more intense colors and deep black by supporting HDR10.
Customizable Screen
Compatibility with AV Control Systems
USB Auto Playback
DPM
(Display Power Management)
Display Orientation
WiFi
Peerless
Peerless-AV SF650 Universal Flat Wall Mount for 39" to 75" Displays
Chief
Chief FUSION XCM1U X-Large Single Pole Flat Panel Ceiling Mounts For 60 - 90" Displays
ONKRON
ONKRON Mobile TV Stand with Mount Rolling TV Cart for 32” – 67” Up to 110lbs.
Chief
Chief LPAUB Large Fusion Manual Height Adjustable Mobile Cart
Chief MCSV Medium Flat Panel Ceiling Mount For 30 - 55" Displays
Peerless
Peerless AV ST660 Universal Tilt Wall Mount Fits 39 to 80" Displays
Chief PCSU Large Flat Panel Ceiling Mount For 42 - 71" Displays