Sharp Aquos LC-65D93U 65" LCD TV
SKU: LC-65D93U
In Stock · Free Shipping to Lower 48 States
Tax-Exempt & Purchase Orders Accepted
Bulk Pricing Available
SPRING SALE | additional discount in cart
  • Manufacturer Warranty Included
  • Lifetime Technical Support from OfficeWonderland
  • No Sales Tax for Qualified Tax-Exempt Organizations
  • Purchase Orders Accepted (Net 30 Available)
Purchase Orders & Tax-Exempt
We proudly support schools, universities, government agencies, and qualified businesses.
  • Net 30 Purchase Orders
  • Tax-Exempt Sales for Eligible Organizations
  • W-9 Available Upon Request
Request a Quote
Is This Right For You?
Recommendation
Sharp
Brightness
N/A
N/A
Weight without stand
130.1
Weight with Stand
143.3 lbs
Duty Cycle
Dimensions
62.2" (width) x 37.2" (height) x 4.8" (depth).
Aspect Ratio
Content
Native Resolution
1080p (1920 x 1080 pixels)
Lumens (ANSI)
Contrast Ratio
Throw Distance
Lens
Inputs
Outputs
Display Technology
Wireless Networking
Speakers
Economode
Audible Noise
Lamp Life
Short Throw
Aspect Ratio
Image Size Diagonal
Lens Shift
Data / Video Signals
Digital Keystone
Unit Weight
Projector Methods
Dimensions (WxDxH)
Dimensions (WxDxH)
Contrast Ratio
Viewing Angle
Response Time
450 cd/m2
Sound Output
Screen Size
65"
Monitor Configuration
Display Orientation
WiFi
Communication Port
Refresh Rate
General
VESA Pattern
440 x 650 mm
TAA Compliant
PDF Documents
Diagonal Size
Dimensions