LG 55UR340C9UD 55" 3840 x 2160 UHD Commercial Lite LED backlit LCD TV
LG 55UR340C9UD 55" 3840 x 2160 UHD Commercial Lite LED backlit LCD TV is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Key Features
- \n 3840 X 2160 (UHD) Resolution\n 400 Nit Brightness\n Landscape Orientation\n
- W-9 Available Upon Request
LG UR340C Series – 55” UHD Signage TV
Overview
Key Specifications
Screen Size: 55”
Resolution: 3840 × 2160 (UHD)
Brightness: 400 nits
Orientation: Landscape
Operation Time: 16 hrs/day, 7 days/week (30,000 hrs lifespan)
Warranty: 3-year limited, TAA compliant & EPEAT certified
Core Features
High Picture Quality
UHD resolution ensures vivid colors and realistic details.
4K Upscaler automatically converts FHD content to UHD quality.
HDR10 support delivers deep blacks and more intense colors.
Slim, Space-Saving Design
Thinner than the previous US340C series, fitting seamlessly into various spaces.
Slim profile makes installation simple and aesthetically cohesive.
Customizable Display
Allows greeting messages to welcome customers or convey custom content.
Connectivity & Control
AV System Compatibility
USB Auto Playback
USB data cloning allows for efficient setup across multiple displays.
One display can be configured, and its settings replicated across other units via USB plug-in.
Display Power Management (DPM)
Activates only when a TV signal is present, reducing energy usage.
Time Scheduler
Schedule automatic on/off based on working hours, holidays, or special events.
SuperSign Control Software
Manage up to 100 displays from a single account/server.
Remote adjustment of power, volume, scheduling, and firmware updates.
Enhances efficiency in managing multiple commercial signage displays.
Brightness
Weight without stand
Weight with Stand
Duty Cycle
Dimensions
Native Resolution
Inputs
Outputs
Sound Output
Screen Size
Monitor Configuration
Display Orientation
WiFi
Communication Port
Refresh Rate
General
VESA Pattern
Dimensions
Peerless
Peerless-AV SF650 Universal Flat Wall Mount for 39" to 75" Displays
Chief
Chief FUSION XCM1U X-Large Single Pole Flat Panel Ceiling Mounts For 60 - 90" Displays
ONKRON
ONKRON Mobile TV Stand with Mount Rolling TV Cart for 32” – 67” Up to 110lbs.
Chief
Chief LPAUB Large Fusion Manual Height Adjustable Mobile Cart
Chief MCSV Medium Flat Panel Ceiling Mount For 30 - 55" Displays
Peerless
Peerless AV ST660 Universal Tilt Wall Mount Fits 39 to 80" Displays
Chief PCSU Large Flat Panel Ceiling Mount For 42 - 71" Displays