LG 55SE3KBB 55" Full HD Edge-Lit LED Monitor 55SE3KB-B
LG 55SE3KBB 55" Full HD Edge-Lit LED Monitor 55SE3KB-B is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Key Features
- 350 cd/m2 Brightness1920 x 1080 HD ResolutionWi-Fi Dongle Ready18/7 OperationPortrait & Landscape
- W-9 Available Upon Request
- 350 cd/m2 Brightness
- 1920 x 1080 HD Resolution
- Wi-Fi Dongle Ready
- 18/7 Operation
- Portrait & Landscape
The 55SE3KB 55" Full HD Edge-Lit LED Monitor from LG is a commercial-grade display that is suitable for digital signage applications. The 55" monitor features a 1920 x 1080 native resolution for viewing detailed high-definition images. This monitor's edge-lit LED backlighting allows for reduced power consumption, a thinner depth, and a smaller bezel. While this monitor does not include a stand, it is compatible with optional 300 x 300mm mounts for wall placement.
Weight without stand
Display Orientation
WiFi
Communication Port
Peerless
Peerless-AV SF650 Universal Flat Wall Mount for 39" to 75" Displays
Chief
Chief FUSION XCM1U X-Large Single Pole Flat Panel Ceiling Mounts For 60 - 90" Displays
ONKRON
ONKRON Mobile TV Stand with Mount Rolling TV Cart for 32” – 67” Up to 110lbs.
Chief
Chief LPAUB Large Fusion Manual Height Adjustable Mobile Cart
Chief MCSV Medium Flat Panel Ceiling Mount For 30 - 55" Displays
Peerless
Peerless AV ST660 Universal Tilt Wall Mount Fits 39 to 80" Displays
Chief PCSU Large Flat Panel Ceiling Mount For 42 - 71" Displays