LG 43UR340C9UD 43" 3840 x 2160 UHD Commercial Lite LED backlit LCD TV
LG 43UR340C9UD 43" 3840 x 2160 UHD Commercial Lite LED backlit LCD TV is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Key Features
- \n 3840 x 2160 Resolution\n 300 Nit Brightness\n Landscape Orientation\n
- W-9 Available Upon Request
LG UR640S Series UHD Signage TV
Overview
Key Specifications
Resolution: 3840 × 2160 (UHD)
Brightness: 300 nits
Operation Time: 16 hrs/day, 7 days/week
Orientation: Landscape
Panel: IPS with wide viewing angles
Core Features
Superb Picture Quality
UHD resolution offers four times the detail of Full HD.
IPS panel ensures vivid colors and clarity from wide viewing angles.
Slim, Modern Design
Reduced depth compared to previous LG UT640S models.
Sophisticated blue finish enhances the aesthetic of any room.
High-Performance with webOS™
Powered by upgraded SoC and web engine for smooth multitasking.
Intuitive webOS™ interface simplifies navigation and operation.
Content & Control Capabilities
LG SuperSign CMS (Optional)
Integrated management system for content creation, scheduling, and deployment.
Supports multiple displays, accounts, and database integration.
Accessible from mobile devices for remote operation.
SuperSign Control (Optional)
Manage up to 100 displays from a single account.
Remote adjustments for power, volume, scheduling, and firmware updates.
Embedded Content & Group Management
Built-in system enables content editing, playlist scheduling, and signage control.
Operable via remote control, mouse, or mobile device without a PC.
Promota App
Mobile-friendly app for easy content creation.
Add images, text, and business updates with industry-relevant templates.
Professional Compatibility
AV System Integration
Supports Crestron Connected® for automated, network-based AV control.
Video Conferencing
Compatible with Cisco systems for seamless video conferencing.
Connects via HDMI (cable sold separately).
Vertical-Specific Menu Setup
Pre-set menu categories tailored for Corporate, Government, Retail, and Meeting Room applications.
Smart Operation & Connectivity
LG ConnectedCare (Optional)
Cloud-based service for remote diagnostics and fault management.
Ensures stable operation with proactive monitoring.
Wireless Access Point
Functions as a virtual router for mobile device connectivity.
Real-Time Promotion & Sharing
Beacon and BLE enable coupon distribution and targeted promotions.
Content mirroring available over the same Wi-Fi network.
Display Power Management
Configurable DPM mode conserves energy by activating only when a signal is present.
Brightness
Weight without stand
Weight with Stand
Duty Cycle
Dimensions
Native Resolution
Inputs
Outputs
Sound Output
Screen Size
Monitor Configuration
Display Orientation
WiFi
Communication Port
Refresh Rate
General
VESA Pattern
Dimensions
TAA Compliant
Peerless
Peerless-AV SF650 Universal Flat Wall Mount for 39" to 75" Displays
Chief
Chief FUSION XCM1U X-Large Single Pole Flat Panel Ceiling Mounts For 60 - 90" Displays
ONKRON
ONKRON Mobile TV Stand with Mount Rolling TV Cart for 32” – 67” Up to 110lbs.
Chief
Chief LPAUB Large Fusion Manual Height Adjustable Mobile Cart
Chief MCSV Medium Flat Panel Ceiling Mount For 30 - 55" Displays
Peerless
Peerless AV ST660 Universal Tilt Wall Mount Fits 39 to 80" Displays
Chief PCSU Large Flat Panel Ceiling Mount For 42 - 71" Displays