LG 43UN343H 43" UHD 4K HDR Smart LED Hospitality TV
LG 43UN343H 43" UHD 4K HDR Smart LED Hospitality TV is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Key Features
- \n 3840 x 2160 Resolution\n 300 Nit Brightness\n Landscape Orientation\n
- W-9 Available Upon Request
LG 43UN343H
43" 4K UHD Smart Hospitality TV with Pro:Centric & Pro:Idiom
Key Display Specs
Resolution: 3840 x 2160 (4K UHD)
Brightness: 300 nits
Orientation: Landscape
HDR Support: Yes (HDR10)
Designed for Hospitality
🔗 Seamless Connectivity
Ethernet (RJ45) for network access
HDMI & RF Input (ATSC/Clear QAM) for flexible source options
Exceptional Sound Experience
Built-In 10W Stereo Speakers provide immersive audio
Audio Outputs: 3.5mm headphone jack, Optical Out, HDMI ARC
Customize sound delivery by integrating external speakers or soundbars.
Hotel-Friendly Design & Features
Includes Tabletop Stand for easy room setup
Multi-code IR – Prevents remote interference in rooms with multiple TVs
Operational Efficiency
Weight without stand
Weight with Stand
Dimensions
Native Resolution
Inputs
Outputs
Sound Output
Screen Size
Monitor Configuration
Display Orientation
WiFi
Communication Port
Refresh Rate
VESA Pattern
Dimensions
TAA Compliant
Terms
Chief
Chief LTM1U-G Fusion Micro-Adjustable Tilt Wall Mount for 37 to 63" Displays
Chief
Chief LVS1U ConnexSys Video Wall Landscape Mounting System with Rail
Chief PNRIWUB Large Low-Profile In-Wall Swing Arm Mount - 22"
Chief PNRUB Large Flat Panel Swing Arm Wall Display Mount, 25" Extension (Black)
Peerless
Peerless
Peerless-AV PF650 Paramount Flat Wall Mount for 39 to 75" Displays
Peerless-AV PT650 Universal Tilt Wall Mount for 37" to 75" Flat Panel Displays