LG 43LV340C 43" Full HD LED TV 43LV340C
LG 43LV340C 43" Full HD LED TV 43LV340C is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Key Features
- 400 cd/m2 Brightness1920 x 1080 HD ResolutionWOL (Wake on LAN)RS-232C ControlPublic Display Mode
- W-9 Available Upon Request
- 400 cd/m2 Brightness
- 1920 x 1080 HD Resolution
- WOL (Wake on LAN)
- RS-232C Control
- Public Display Mode
The 43LV340C 43" Full HD LED TV from LG offers viewing angles of 178 / 178° and brightness rating of 400 cd/m2. This unit features a native resolution of 1920 x 1080. The panel has a 60 Hz refresh rate and 9 ms response time to combat image blur and distortion on moving images. It also features the Public Display Mode that enables channel selection and volume level adjustments. The Public Display Mode also enables you to restore default settings, as required, on the TV.
Weight with Stand
Display Orientation
Communication Port
Peerless
Peerless-AV SF650 Universal Flat Wall Mount for 39" to 75" Displays
Chief
Chief FUSION XCM1U X-Large Single Pole Flat Panel Ceiling Mounts For 60 - 90" Displays
ONKRON
ONKRON Mobile TV Stand with Mount Rolling TV Cart for 32” – 67” Up to 110lbs.
Chief
Chief LPAUB Large Fusion Manual Height Adjustable Mobile Cart
Chief MCSV Medium Flat Panel Ceiling Mount For 30 - 55" Displays
Peerless
Peerless AV ST660 Universal Tilt Wall Mount Fits 39 to 80" Displays
Chief PCSU Large Flat Panel Ceiling Mount For 42 - 71" Displays