LG 34BP88CN-B 34" 21:9 Curved IPS Monitor
LG 34BP88CN-B 34" 21:9 Curved IPS Monitor is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Key Features
- \n 3440 x 1440 Resolution\n 300 Nit Brightness\n Landscape Orientation\n
- W-9 Available Upon Request
LG 34WP88C 34" UltraWide™ QHD IPS Monitor
Effortless Multitasking. True-to-Life Color. Ultimate Ergonomics.
Crisp, Expansive Visuals
UltraWide QHD Display for Productivity
Resolution: 3440 × 1440
Size & Aspect Ratio: 34" screen with a 21:9 ratio
Panel Type: IPS
Brightness: 300 cd/m²
Orientation: Landscape
Color Precision and HDR Support
Color Gamut: 95% DCI-P3 (Typ.)
HDR: HDR10 compatibility for enhanced contrast and deeper color tones
Viewing Angles: Wide, consistent visuals from virtually any angle
Smart Design for Comfort and Style
Ergo Stand for Full Flexibility
Movement Range:
Extend/Retract: 0–180mm (Front-Back & Left-Right)
Swivel: ±280°
Height: 0–130mm
Tilt: ±25°
Mount Options:
C-Clamp & Grommet for secure desk installation
One-click mount for quick setup
Efficient Connectivity and Cable Management
USB Type-C™: One Cable Simplicity
Power Delivery: Up to 90W
Data Transfer and Display via Single Cable
Ports Include:
USB-C
HDMI
DisplayPort
USB-A
Audio Out
Immersive Audio and Eye-Care Features
MaxxAudio® Built-in Speakers
Speakers: 2 × 7W Stereo with MaxxAudio®