SKU: V11H741522N  |  UPC: 10343928596
In Stock · Free Shipping to Lower 48 States
Tax-Exempt & Purchase Orders Accepted
Bulk Pricing Available
SPRING SALE | additional discount in cart
  • Manufacturer Warranty Included
  • Lifetime Technical Support from OfficeWonderland
  • No Sales Tax for Qualified Tax-Exempt Organizations
  • Purchase Orders Accepted (Net 30 Available)
Purchase Orders & Tax-Exempt
We proudly support schools, universities, government agencies, and qualified businesses.
  • Net 30 Purchase Orders
  • Tax-Exempt Sales for Eligible Organizations
  • W-9 Available Upon Request
Request a Quote
  • Short-Throw
  • 1280 x 800 WXGA Resolution
  • 3500 ANSI Lumens
Epson Recertified 2 Year Manufacturer Warranty
Transform your classroom into a collaborative learning space with the Epson BrightLink 685Wi ultra short-throw WXGA interactive display. Featuring 3,500 lumens of color and white brightness1, the Epson BrightLink 685Wi delivers a dynamic, easy-to-read display up to 100" — from as close as 11" away. Take interactive learning to new heights with dual pen-based interactivity that lets up to two users draw and write on almost any wall or existing whiteboard. Wirelessly display content from a variety of devices — including Chromebooks — using the Epson iProjection™2 App with Moderator device management software3. Plus, it includes a 1-year subscription to SMART Notebook4.
Is This Right For You?
Recommendation
Epson
Brightness
N/A
N/A
Weight without stand
Weight with Stand
Duty Cycle
Dimensions
14.4 x 15.7 x 5.9
Aspect Ratio
16:10 (WXGA)
Content
Native Resolution
1280 x 800
Lumens (ANSI)
Contrast Ratio
Throw Distance
Lens
F = 1.6
Inputs
Outputs
VGA Out (Dsub-15pin)
Display Technology
LCD
Wireless Networking
No
Speakers
16 W